image
 |  1217 20 Травня 2025 | 11:48

Суд виправдав посадовця сільради на Волині, якого звинувачували в отриманні понад 4 тисяч доларів хабаря

Начальника відділу земельних ресурсів, кадастру і екологічної безпеки Підгайцівської сільської ради Віталія Копюка, якого із 2023-го судили за зловживання впливом для отримання вигоди, визнано невинним. Суддя Оксана Данелюк, яка виносила вирок, звернула увагу на провокацію правоохоронців.

Про це пише Сила правди з посиланням на вирок Луцького міськрайонного суду від 12 травня 2025 року, - інформує ВолиньUA.

Очільника земельного відділу Підгайцівської сільської ради Віталія Копюка затримали у березні 2023-го року одразу після засідання сесії. Пресслужба Волинської обласної прокуратури тоді повідомила, що посадовець вимагав та незаконно одержав 4400 доларів. За цю суму він, мовляв, мав вплинути на посадовців сільради, аби ті прийняли рішення про об’єднання трьох земельних ділянок в одну на 44 сотих і змінили її цільове призначення на комерційне, що робить землю дорожчою.

Справу про одержання хабаря за вплив на посадовців (частина 3 статті 369-2 Кримінального кодексу України) передали до суду влітку 2023 року. Обвинуваченому загрожувало від 3 до 8 років в’язниці. Спочатку під час розслідування Копюка навіть відсторонили від посади, але наприкінці 2023-го суд змінив запобіжний захід на особисте зобов’язання.

У суді прокурори наполягали, що посадовець вимагав від громадянина хабар за вирішення земельного питання. 

«Віталій Копюк повідомив громадянину, що змінити цільове призначення земельної ділянки дуже складно, оскільки вказане рішення приймається на сесії сільської ради депутатами шляхом голосування, однак він як начальник відділу земельних ресурсів та кадастру Підгайцівської сільської ради в свою чергу може посприяти у прийнятті відповідних рішень… шляхом здійснення впливу на прийняття рішення особами уповноваженими на виконання функцій місцевого самоврядування», – так викладена у тексті вироку позиція обвинувачення.

Водночас сторона захисту повністю заперечувала звинувачення. Сам Віталій Копюк стверджував, що кошти, які він отримав, це – не хабар, а оплата за розробку проєктної документації. Чоловік переконував, що діяв у межах повноважень, а всі його консультації та дії мали суто інформаційний характер. Також посадовець заявив, що став жертвою провокації з боку СБУ.

«Віталій Копюк повідомив середні розцінки по виготовленню проєктної документації в приватних організаціях – у що обійдеться громадянинові, на що останній повідомив що його все влаштовує та уточнив, чи можна пришвидшити ці всі процеси», – процитовано у судовому документі версію захисту.

Оцінюючи свідчення та докази, зокрема, суддя зауважила, що допитані в судовому засіданні свідки-депутати сільради та члени земельної комісії, на яких нібито впливав Копюк, повідомили, що у час та місці, зазначених в обвинувальному акті, земельна комісія взагалі не збиралася, бо не було кворуму. У вироку також йдеться, що і члени земельної комісії, і державний реєстратор запевнили, що Копюк на них жодним чином не тиснув.

В ході судового розгляду представниця Феміди не знайшла підтвердження і звинуваченню у вимаганні посадовцем неправомірної вигоди.

«Будь-яких погроз вчинення дій або бездіяльності з використанням свого становища, наданих повноважень, влади, службового становища зі сторони обвинуваченого щодо заявника… не було та такі обставини не підтверджуються дослідженими доказами», – записано в документах.

Аналізуючи інші докази, суд звернув увагу, що свідок ще до моменту написання заяви про нібито вчинений Копюком злочин впливав на обвинуваченого тим, що сам ініціював зустрічі та телефонні дзвінки та наполегливо просив допомогти в оформлення документів. І, що важливо, свідок приїздив до Копюка ще до написання заяви на нього в СБУ на автівці, яка належить цій спецслужбі. Загалом суд вирішив, що до слів свідка варто ставитися критично, бо його показання, коли його запитували про його залежність від правоохоронних органів, були суперечливими. Тож, опираючись на ці й інші моменти, суд дійшов до висновку: посадовця з Підгайців спровокували правоохоронці.

«В даному випадку жодних беззаперечних, належних та допустимих доказів про те, що обвинуваченим було б вчинено злочин без втручання з боку правоохоронних органів з використанням свідка-викривача стороною обвинувачення не надано...
Аналізуючи докази, на підставі яких обґрунтовується обвинувачення.., суд вважає, що вони є суперечливими, здобутими із порушенням встановленого порядку, з істотним порушенням права особи на справедливий судовий розгляд, у зв’язку з отриманням їх внаслідок провокації», – йдеться у вироку.

Суд визначив, що докази, отримані внаслідок провокації, є недопустимими. А також, що сторона обвинувачення не надала достатніх необхідних та допустимих доказів, які свідчили б про вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення. Отож, суд визнав вину Віталія Копюка недоведеною та ухвалив рішення його виправдати.

Також Феміда вирішила долю речових доказів: повернути Віталію Копюку знайдені в помешканні 13,8 тисячі доларів США та його арештований мікроавтобус «Volkswagen T4» 2003 року випуску. Витрати за проведення судової експертизи хімічних речовин у сумі 2265 гривень має покрити держава.

На вирок ще може бути подана апеляція упродовж 30 днів з дня його проголошення, починаючи з 12 травня.

Читайте також: Йшов 11 рік війни: у Луцьку відкрили новий храм московського патріархату

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити